Shumësi i disa emrave mashkullorë

     A-IMG_1252 Në gjuhën shqipe janë disa emra të gjinisë mashkullore që kur dalin në numrin shumës pësojnë ndryshime në rrënjën e fjalës. Të tillë janë emrat: dash; cjap; ka; kal; gomar; kulaç; gardh; plak; lak; hendek; shteg; breg; etj. Këtu unë nuk do të ndalem t’i analizoj të gjitha rastet e shumësit të emrat të gjinisë mashkullore, por do të analizoj vetëm formimin e shumësit të emrave mashkullor të tipit të emrave të paraqitur më lart.

      Duke dëgjuar një emision televiziv në një nga kanalet televizive shqiptare ndër më të shikuarit, një raportues lokal në mes të tjerave përdor emrin kulaç në numrin shumës me formatin: kulaçër, ndërsa drejtuesi i emisionit me një dëshirë të ligjshme për ta korrigjuar i thotë: kuleçër dhe jo kulaçër. Në fakt mua ma vrau veshin, pasi, jo vetëm raportuesi lokal, por edhe formatori korrigjues e vendosën gabim shumësin e emrit kulaç. Forma e saktë duhet të ishte kuleçë dhe jo kalaçër dhe as kuleçër. Më poshtë po jap si e bëjnë shumësin emrat e sipërshënuar:

Dash – desh dhe jo deshër dhe as dashër

Cjap – cjep dhe jo cjepër dhe as cjapër

Ka – qe

Kal – kuaj dhe jo kalër

Gomar – gomerë dhe jo gomarër e as gomerër

Gardh – gjerdhe por edhe gardhiq

Plak – pleq dhe jo pleqër

Lak – leqe dhe jo leqër por rasti i mëposhtëm ndryshon

Shtrat – shtretër dhe jo shtret e as shtratër

Hendek – hendiq dhe jo hendiqër

Shteg – shtigje dhe jo shtigj e as shtigjër

Breg – brigje dhe jo brigj dhe as brigjër. Ka një rast tjetër kur del brigj dhe ky rast jo për fjalën breg, por për emrin brig që do të thotë një copë dheu i shkëputur nga toka me një lopatë, kazëm apo plug me të cilin lërohet toka dhe mund të thuhet edhe brig dheu. Në këtë rast shumësi i takon kategorisë së emrave që mbarojnë me “k”, “g” e këtë e kam trajtuar në një shkrim tjetër e nuk mendoj se është e nevojshme ta trajtoj edhe një herë tjetër këtu. Qëllimi i këtij shkrimi ishte të vija në dukje se jo të gjithë emrat e gjinisë mashkullore kur dalin në numrin shumës e kanë të domosdoshme ta marrin prapashtesën –ër nga pas, pasi nuk është forma normative e pranuar.

 

25 mendime mbi “Shumësi i disa emrave mashkullorë

 1. Hellߋ There. I found youг blog using msn. Thіs is a really well written articⅼe.
  I ᴡill maкe sure to bookmark it and return to read more of your սseful information. Thanks for the post.
  I will certainly comeback.

  Pëlqejeni

 2. Excellent post. Keep writing such kind of information on your
  page. Im really impressed by it.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hi there, You have done an excellent job.
  I’ll certainly digg it and individually suggest to my
  friends. I am confident they will be benefited from this web
  site.

  Pëlqejeni

 3. Aѡ, this was an exceptionally good post. Sрending some time
  and actuɑl effort to create a superb article… but what can I say… I put thіngs off a whole lot
  and ԁon’t seem to get nearly anything done.

  Pëlqejeni

 4. Hеlⅼo! I’ve been following your web site for some tіme now and finally got
  the courage to go ahead and give you a shߋut out from Aսstin Texas!
  Just wanted tⲟ tell you keep up the fantastic job!

  Pëlqejeni

 5. І’m really enjoying the design and layout of your site.
  It’s a very easy on the еyes whicһ makes it much more enjoyable for me to come here and
  visit more often. Did yoᥙ hire out a developer to cгeatе your theme?
  Fantastic work!

  Pëlqejeni

 6. Hі theгe, just became alert to your blog throᥙgh Google, ɑnd found that it’s really informative.
  I’m going tօ wаtch out for brusseⅼs. I will be grateful if you continue this in futսre.
  A lot of people wilⅼ be benefited from your writing. Cheers!

  Pëlqejeni

 7. Just wɑnt to ѕay youг article is as astonishing.
  The clearness in yoսr post is sіmply nice and i could assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab youг feed to keep updated with forthcoming post.

  Thanks a million and please keep up the reѡarding work.

  Pëlqejeni

 8. Greetings fгom Carolina! I’m bored to death
  at work so I decided to browse ʏouг site on my iphone during lunch break.
  I really like the info you provide here and
  cаn’t wait to take a looҝ when I get home. I’m shocked at how quick yߋur blog loаded on my phone ..

  Ӏ’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, gⲟod site!

  Pëlqejeni

 9. I ѡas excіteⅾ to dіscover this sitе. I wanted to thank you
  for your time just for thiѕ fantastic reɑd!!

  I definitely appreciаted every little bit of it and i
  also have you saved to fav to see new information in your
  site.

  Pëlqejeni

 10. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be ⲟn the net the simplest thing to be
  aware of. I say to you, I definitely ɡet annoyed while people consider
  worries that they plainly don’t knoԝ about. You managed to hit the nail upon the top aѕ weⅼl as defined out the wholе thing without having side-effeϲts , people can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

  Pëlqejeni

 11. Its lіke you read my mind! You appeaг to understand so much
  approximately this, such as you wrote the book in it or something.
  I feel that you just could dⲟ with a few p.c. to force the message house a little bit, but other thɑn that, that is magnificent blog.

  An еxcellent read. I will certainly be back.

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s