From English-në Shqip L.4

1

Përshëndetjet në gjuhën shqipe

Greetings in Albanian

Kur takohemi me miq apo shokë të njohur, apo me persona që duam të flasim apo komunikojmë ma ta, fillimisht ne përshëndetemi me njeri-tjetrin ashtu si në anglisht dhe në çdo gjuhë tjetër. Edhe në shqip ka mjaft fjalë urimesh dhe përshëndetjesh me njeri-tjetrin të cilat po i paraqesim më poshtë:

Përshëndetje:                                          Greetings

Mirëmëngjesi!                                         Good morning!;

Përshëndetje! Tungjatjeta!                    Hello! Hi!

Mirëdita!                                                   Good day!(Good afternoon!)

Mirëmbrëma!                                          Good evening!

Natën e mirë!                                           Good night!

Mirupafshim!                                           See you!

Lamtumirë!                                              Good bay!

Por edhe mund t’i pyesim për shëndetin e tyre:

Si je?                                                        How are you?

Si e ke familjen?                                   How is your family?

2

Urime në shqip:

Edhe përshëndetjet janë urime, por ne po shohim edhe disa forma urimesh të tjera:

Gëzuar!                                                          Cheers!

Gëzuar ditëlindjen!                                     Happy birthday!

Gëzuar Krishtlindjet!                                   Merry Christmas!

Gëzuar Vitin e Ri!                                         Happy New Year!

Gëzuar Pashkët!                                             Happy Easter!

Mirë se erdhe!                                               Welcome!

Paç fat!                                                           Good luck!

Shihemi përsëri.                                           See you again!

Shihemi së shpejti.                                        See you soon!

Pyetje dhe detyra:

Si e përshëndesim në shqip një person që e takojmë, apo i shkruajmë një mesazh?

Si i bëjmë përshëndetjet në shqip në kohë të ndryshme të ditës?

Si i bëjmë urimet në shqip?

Si i themi dikujt kur largohemi?

Mësojini si shqiptohen saktë urimet dhe përshëndetjet në shqip!

Përshëndetuni në shqip me njëri-tjetrin.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s