From English-në Shqip L.7

Të mësojmë emërtimet e kohës

1

Si në anglisht apo në gjuhë të tjera edhe në shqip periudhat kohore emërtohen si më poshtë:

sekond;                                               second

minut;                                                 minute

orë;                                                       hour; time; period

ditë;                                                      day

natë;                                                      night

javë;                                                      week

muaj;                                                    month

Stinë                                                     season, period, time.

vit;                                                          year

shekull                                                   century

Përsëritini disa herë deri kur t’i mësoni saktë dhe t’i shqiptoni bukur!

Përpiquni të formoni fjali në shqip me secilën fjalë të mësipërme!

2

Të mësojmë se si shqiptohen ditët e javës:

Edhe në shqip ditët e javës emërtohen kështu:

E hënë                                                     Monday;

E martë                                                  Tuesday;

E mërkurë                                             Wednesday

E enjte                                                     Thursday;

E premte                                                  Friday

E shtunë                                                  Saturday

E dielë                                                     Sunday

Mësojini cilat janë dhe si shqiptohen ditët e javës!

Përpiquni të formoni nga një fjali me ditët e javës!

3

Të mësojmë muajt e vitit:

Janar                                                             January

Shkurt                                                          February

Mars                                                               March

Prill                                                                April

Maj                                                                  May

Qershor                                                          June

Korrik                                                             July

Gusht                                                               August

Shtator                                                            September

Tetor                                                                October

Nëntor                                                             November

Dhjetor                                                            December

Mësojini si quhen në shqip muajt e vitit.

4

Stinët:                                                      (Seasons)

Dimri                                                     Winter

Pranvera                                                 Spring

Vera                                                          Summer

Vjeshta                                                    Autumn

Mësojini saktë si shqiptohen stinët e vitit.

Ndërtoni nga një fjali në shqip duke përdorur si fjalë emërtimet e stinëve!

5

Emërtime të tjera kohore

Sot                                                             Today

Dje                                                            Yesterday

Nesër                                                       Tomorrow

Pasnesër                                                 After tomorrow

Tjetërpasnesër                                     After after tomorrow

Mbrëmë                                                   Last night

Mëngjes                                                    Morning

Drekë                                                        Noon

Pasdite (Pasdreke)                               Afternoon

Mbrëmje,                                                Night time

Perdorini në fjali emërtimet e mësipërme!

Shënim: Edhe ky mësim mund dhe duhet ndarë në disa orë mësimi sipas kapacitetit e mundësive të atyre që ushtrohen këtu ta mësojnë gjuhën shqipe.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s