From English-në Shqip L.9

Të mësojmë emërtimet e objekteve që na rrethojnë:

Artikuj shtëpiake

1

Thuani emrat e disa objekteve shtëpiake!

Cilat nga këto dini t’i thoni në shqip?

A mund të formoni fjali në shqip me ata emra që i dini në shqip

Shikoni këto emra dhe mundohuni t’i thoni e t’i mësoni në shqip

Door                                                             Derë;

window                                                      dritare;

sofa                                                             divan;

chair                                                           karrige;

kitchen                                                        kuzhinë;

table                                                             tavolinë;

spoon                                                            lugë;

fork                                                               pirun;

dish                                                               pjatë;

worktop                                                        banak;

sink                                                               lavaman;

dishwasher                                                 lavapjatë;

washing-machine                                     lavatriçe;

shelf                                                             raft;

staircase                                                     shkallë;

bedroom                                                     dhomë gjumi;

sitting-room                                               dhomë ndenjeje;

bed                                                                krevat;

mattress                                                     dyshek;

sheet                                                            çarçaf;

pillow(cushion)                                        jastëk;

quilt                                                             jorgan;

blanket                                                        batanije ;

house                                                           shtëpi;

office                                                            zyrë;

garden                                                         kopsht;

yard(courtyard)                                        oborr.

Ndërtoni disa fjali me disa nga emërtimet e mësipërme duke i forrmuar fillimisht në anglisht dhe pastaj thuajini në shqip.

Pyetni të tjerët si quhen në shqip objektet e tjera shtëpiake apo që ju rrethojnë dhe pastaj përpiquni t’i shqiptoni saktë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s