From English-në Shqip L.12

Të mësojmë emrat e kafshëve dhe të shpendve

1

Kafshët shtëpiake(animals)

Thuani emrat edisa kafshëve shtëpiake që ju njihni!

Sa prej tyre dini t’i thoni në shqip?

Thuani emrat e disa kafshëve të egra!

Sa prej tyre dini t’i thoni në shqip?

Kafshët shtëpiake(animals)

Dog                                                                       Qen;

cat                                                                        mace;

horse                                                                    kal;

donkey                                                                 gomar;

caw                                                                       lopë;

ox                                                                          dem;

goat                                                                       dhi;

sheep                                                                    dele;

pig                                                                         derr;

piglet                                                                   derrkuc;

rabbit                                                                  lepur;

chicken(hen)                                                     pulë;

goose                                                                     patë;

duck                                                                        rosë;

dove(pigeon)                                                      pëllumb;

turkey                                                                  bibë(gjel deti);

2

Free animals                                                     Kafshët e egra

fox                                                                        dhelpër;

wolf                                                                       ujk;

mouse                                                                    mi;

squirrel                                                                 ketër;

tortoise                                                                  breshkë;

frog                                                                         bretkosë;

fish                                                                          peshk;

snake                                                                       gjarpër;

bird                                                                           zog;

eagle                                                                         shqiponjë.

Ndërtoni fjali duke përdorur disa nga emrat e kafshëve shtëpiake.

Ndërtoni fjali duke përdorur disa emra kafshës të egra. Më parë i ndërtoni në gjuhën që ju flisni, pastaj i përktheni në shqip.

Përpiquni të kujtoni edhe emra të tjerë nga kafshët shtëpiake, ose të egra dhe gjeni emrat e tyre në shqip duke pyetur mësuesin tuaj, ose gjejini në fjalor.

A mund t’i ndani ju vetë në kafshë dhe shpend?

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s